Sort by

ccoleman3 has logged 213 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Edit this entry  
30
Riley's First Date?

Riley's First Date?

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Lava

Lava

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Bread and Butter

Bread and Butter

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Four Falls of Buffalo

Four Falls of Buffalo

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Fab Five

The Fab Five

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★
Edit this entry  
06
She's Funny That Way

She's Funny That Way

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Wiz Live!

The Wiz Live!

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Tangerine

Tangerine

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Life and Times of Rosie the Riveter

The Life and Times of Rosie the Riveter

1980
×
★★★★
Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★
Edit this entry  
20
Kiss of Death

Kiss of Death

1947
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dope

Dope

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Barefoot Contessa

The Barefoot Contessa

1954
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dangerous Men

Dangerous Men

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Small Deaths

Small Deaths

1996
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Death of

The Death of "Superman Lives": What Happened?

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Southbound

Southbound

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Liar

The Liar

2014
×
★½
Edit this entry  
03
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★
Edit this entry  
31
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★½
Edit this entry  
25
Anthony Jeselnik: Thoughts and Prayers

Anthony Jeselnik: Thoughts and Prayers

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Dog

The Dog

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1912
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Portrait of Jason

Portrait of Jason

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Araya

Araya

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Sideshow

The Sideshow

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Border Radio

Border Radio

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
True Love

True Love

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Too Late

Too Late

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
First Love

First Love

1977
×
★★★★
Edit this entry  
06
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Outrage

Outrage

1950
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Edit this entry