Sort by

ccoleman3 has logged 167 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Chilly Scenes of Winter

Chilly Scenes of Winter

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
Groucho & Cavett

Groucho & Cavett

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Highlander

Highlander

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nobody's Perfect - The Making of Some Like It Hot

Nobody's Perfect - The Making of Some Like It Hot

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Making of 'Some Like It Hot'

The Making of 'Some Like It Hot'

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Santa's Workshop

Santa's Workshop

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Look, Up in the Sky! The Amazing Story of Superman

Look, Up in the Sky! The Amazing Story of Superman

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love Affair

Love Affair

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mad Monster Party?

Mad Monster Party?

1967
×
Edit this entry  
14
Seance

Seance

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Max Steiner: Maestro of Movie Music

Max Steiner: Maestro of Movie Music

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The World of Jim Henson

The World of Jim Henson

1994
×
★★★
Edit this entry  
07
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Strange World

Strange World

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
A Christmas Miracle: The Making of a Charlie Brown Christmas

A Christmas Miracle: The Making of a Charlie Brown Christmas

2008
×
★★★
Edit this entry  
04
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
★★½
Edit this entry  
03
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Barbarian

Barbarian

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
The Beautiful Blonde from Bashful Bend

The Beautiful Blonde from Bashful Bend

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Out of the Inkwell: The Fleischer Story

Out of the Inkwell: The Fleischer Story

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Much Ado About Mousing

Much Ado About Mousing

1964
×
★★
Edit this entry  
26
Is There a Doctor in the Mouse?

Is There a Doctor in the Mouse?

1964
×
★★★
Edit this entry  
26
The Cat Above and the Mouse Below

The Cat Above and the Mouse Below

1964
×
★★½
Edit this entry  
26
Pent-House Mouse

Pent-House Mouse

1963
×
★★★
Edit this entry  
25
The Blue Dahlia

The Blue Dahlia

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Easter Sunday

Easter Sunday

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
See How They Run

See How They Run

2022
×
Edit this entry  
11
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
Edit this entry  
06
Unleashing the Beast: Making ‘The Howling’

Unleashing the Beast: Making ‘The Howling’

2003
×
★★★
Edit this entry  
06
The Howling

The Howling

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Halloween: A Cut Above the Rest

Halloween: A Cut Above the Rest

2003
×
★★★★
Edit this entry