Craig has logged 396 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Drew: The Man Behind the Poster

Drew: The Man Behind the Poster

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Six by Sondheim

Six by Sondheim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Family Plot

Family Plot

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Twixt

Twixt

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Don't Drink the Water

Don't Drink the Water

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Crystal Fairy & the Magical Cactus

Crystal Fairy & the Magical Cactus

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Sapphires

The Sapphires

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Seven Days in May

Seven Days in May

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
All I Want for Christmas

All I Want for Christmas

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
For the Love of Movies: The Story of American Film Criticism

For the Love of Movies: The Story of American Film Criticism

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

1984
×
Read the review Edit this entry  
27
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tetro

Tetro

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gigi

Gigi

1958
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry