Craig has logged 37 entries for films during August 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Winnie the Pooh

Winnie the Pooh

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black White + Gray: A Portrait of Sam Wagstaff and Robert Mapplethorpe

Black White + Gray: A Portrait of Sam Wagstaff and Robert Mapplethorpe

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Saddest Music in the World

The Saddest Music in the World

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sound of My Voice

Sound of My Voice

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
American Scary

American Scary

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Another Earth

Another Earth

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The American Scream

The American Scream

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Don't Be Afraid of the Dark

Don't Be Afraid of the Dark

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Elysium

Elysium

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Moon

Moon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Expendables 2

The Expendables 2

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bullhead

Bullhead

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Private Parts

Private Parts

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wanderlust

Wanderlust

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry