Sort by

Craig has logged 374 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Little Men

Little Men

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Starstruck

Starstruck

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The BFG

The BFG

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Miss You Already

Miss You Already

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Great Directors

Great Directors

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Morris from America

Morris from America

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Viva

Viva

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry