Sort by

Craig has logged 25 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The King and I

The King and I

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
One Day Since Yesterday: Peter Bogdanovich & the Lost American Film

One Day Since Yesterday: Peter Bogdanovich & the Lost American Film

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Barcelona

Barcelona

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mapplethorpe: Look at the Pictures

Mapplethorpe: Look at the Pictures

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jacquot

Jacquot

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry