Sort by

Craig has logged 49 entries for films during June 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Superman

Superman

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Trip

The Trip

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Life with Father

Life with Father

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Coffee and Cigarettes II

Coffee and Cigarettes II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bambi Meets Godzilla

Bambi Meets Godzilla

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
When the Day Breaks

When the Day Breaks

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Electronic Labyrinth: THX 1138 4EB

Electronic Labyrinth: THX 1138 4EB

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fresh Guacamole

Fresh Guacamole

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
My Beautiful Broken Brain

My Beautiful Broken Brain

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tab Hunter Confidential

Tab Hunter Confidential

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
7 Chinese Brothers

7 Chinese Brothers

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ali

Ali

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Meadowland

Meadowland

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Heroic Trio

The Heroic Trio

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry