Charles has logged 706 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Caine Mutiny

The Caine Mutiny

1954
×
★★★½
Edit this entry  
09
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jallikattu

Jallikattu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
I See a Dark Stranger

I See a Dark Stranger

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dead Reckoning

Dead Reckoning

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Salt

Salt

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Get Duked!

Get Duked!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
Benjamin

Benjamin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fences

Fences

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Used to Go Here

I Used to Go Here

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rose Matafeo: Horndog

Rose Matafeo: Horndog

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Hounds of Love

Hounds of Love

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Personal Services

Personal Services

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Waiting for the Barbarians

Waiting for the Barbarians

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Summertime

Summertime

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Veronica Mars

Veronica Mars

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Boys

Boys

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Abuela Grillo

Abuela Grillo

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Comrade Kim Goes Flying

Comrade Kim Goes Flying

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Escape from Alcatraz

Escape from Alcatraz

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Maria Full of Grace

Maria Full of Grace

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Children Act

The Children Act

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Miles Ahead

Miles Ahead

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Grandma

Grandma

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Albion

Albion

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Women

The Women

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Summerland

Summerland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bardo

Bardo

2016
×
Read the review Edit this entry