Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Clayton Walter

Clayton Walter

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Clayton
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Clayton’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Cyber Hell: Exposing an Internet Horror

    Cyber Hell: Exposing an Internet Horror 2022

    ★★★½ Watched by Clayton Walter 23 May 2022

    Truly horrifying.

  • Beyond the Infinite Two Minutes

    Beyond the Infinite Two Minutes 2020

    ★★★★★ Watched by Clayton Walter 22 May 2022

    Supremely clever in its conception, and downright miraculous in its execution. I love movies!!!!

  • Chip 'n Dale: Rescue Rangers

    Chip 'n Dale: Rescue Rangers 2022

    ★★★★ Watched by Clayton Walter 21 May 2022

    I don't see how the Peter Pan of it all could be coincidental, so that's gross. But this was otherwise really delightful. More than just a parade of nostalgic dopamine hits, this is a genuinely funny and clever take on the characters.

  • Spy

    Spy 2015

    ★★★★ Rewatched by Clayton Walter 21 May 2022

    Melissa McCarthy and Rose Byrne are two of the funniest people alive!

  • Inner Sanctum

    Inner Sanctum 1948

    ★★★½ Watched by Clayton Walter 21 May 2022

    A lot of laughs and a nice little elliptical structure.

    Gonna start telling people they're so pretty when their lips aren't moving.

  • Buzzy Boop at the Concert

    Buzzy Boop at the Concert 1938

    ★★★★ Watched by Clayton Walter 21 May 2022

    First time this has been screened in 85 years! Very fun. I stan Buzzy.

  • The Lost City

    The Lost City 2022

    ★★★½ Watched by Clayton Walter 21 May 2022

    Like all things, needed more Patti Harrison. 

    Also like all things, could've been fifteen minutes shorter.

  • Firestarter

    Firestarter 2022

    ★ Watched by Clayton Walter 20 May 2022

    This star belongs to John Carpenter. 


    I'm not convinced the people who made this have ever seen a movie??

  • Freaky Friday

    Freaky Friday 2018

    ★★★½ Watched by Clayton Walter 20 May 2022

    Who on this creative team loves Grease 2? I want to thank them!

  • Marmaduke

    Marmaduke 2022

    ½ Watched by Clayton Walter 20 May 2022

    Stunning!!

    The physics in this are insane!

    The way the mom is built??!?

  • Men

    Men 2022

    ★★★★ Watched by Clayton Walter 19 May 2022

    Yes all men!!

  • The Outfit

    The Outfit 2022

    ★★½ Watched by Clayton Walter 18 May 2022

    Fastidious to the point of flatness. Nice score, though.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 103

Review Tags

11
  • doc nyc
  • newfest
  • sundance 2022
  • slamdance
  • animation is film festival
  • cfi fyc 2021
  • earthx
  • ucla festival of preservation
  • doclands
  • outfest fusion
  • sxsw 2022
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro