Charles has logged 170 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Bright

Bright

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Father Figures

Father Figures

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Four Brothers

Four Brothers

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
No Escape

No Escape

2015
×
Edit this entry  
31
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
Edit this entry  
28
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Snowman

The Snowman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Geostorm

Geostorm

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mrs. Hyde

Mrs. Hyde

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Flatliners

Flatliners

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
29
American Made

American Made

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Stronger

Stronger

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
Edit this entry  
22
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★
Edit this entry  
21
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
American Assassin

American Assassin

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
Edit this entry  
04
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
Edit this entry  
27
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★½
Edit this entry