Charles has logged 177 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Waves

Waves

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Jesus Is King

Jesus Is King

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Anima

Anima

2019
×
Read prior review Edit this entry  
20
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
Edit this entry  
18
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Radiohead: The King of Limbs – From the Basement

Radiohead: The King of Limbs – From the Basement

2011
×
Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry