• Persuasion

  • Minions: The Rise of Gru

    ★★★

  • Elvis

    ★★★★

  • Top Gun: Maverick

    ★★★★½

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★

  • Turning Red

    ★★★

  • Through My Window

    ★½

  • Fresh

    ★★

  • The Matrix Resurrections

    ★★½

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

  • Don't Look Up

  • West Side Story

    ★★★★

  • Licorice Pizza

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★★

  • Eternals

    ★★★★

  • Munich: The Edge of War

    ★★

  • My Best Friend Anne Frank

    ★★★

  • Venom: Let There Be Carnage

    ★★★★

  • The Eyes of Tammy Faye

    ★★★½

  • Spencer

    ★★★

  • Dune

    ★★★★★

  • Belfast

    ★★★

  • The Power of the Dog

    ★★

  • King Richard

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Cruella

    ★★★★★

  • The Pursuit of Love

    ★★

  • Passing

    ★★★

  • CODA

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★★

  • Mainstream

    ★★

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • 1917

    ★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Joker

    ★★

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★★★

  • Tolkien

  • Plus One

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Abe

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Venom

    ★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Under the Silver Lake

    ★★

  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

    ★★

  • Black Panther

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • Breathe

    ★★★

  • I, Tonya

    ★★★★

  • Battle of the Sexes

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★½

  • God's Own Country

    ★★★

  • Call Me by Your Name

  • Silence

    ★★½

  • Denial

    ★★★

  • Hacksaw Ridge

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • Deadpool

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Pride

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★

  • 99 Homes

    ★★★

  • The Amazing Spider-Man 2

    ★★★★★