Sort by

🦇🕷cecilie🕷🦇 has logged 169 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
White Right: Meeting the Enemy

White Right: Meeting the Enemy

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Holidate

Holidate

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry