kiezha has logged 42 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Focus

Focus

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rain

Rain

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Barely Lethal

Barely Lethal

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lila & Eve

Lila & Eve

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Violet & Daisy

Violet & Daisy

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hanna

Hanna

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Detective K: Secret of the Living Dead

Detective K: Secret of the Living Dead

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Josie

Josie

2018
×
Read the review Edit this entry  
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Another Me

Another Me

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
26
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Isa Pa, with Feelings

Isa Pa, with Feelings

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry