cerulgalactus has logged 176 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Cotton Comes to Harlem

Cotton Comes to Harlem

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shoot 'Em Up

Shoot 'Em Up

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Capture of the Green River Killer

The Capture of the Green River Killer

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Smack 'Em Up: Reality Bites

Smack 'Em Up: Reality Bites

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Banishing

The Banishing

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Zoom

Zoom

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Contact

Contact

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fermat's Room

Fermat's Room

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kyrsyä: Tuftland

Kyrsyä: Tuftland

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lord of Illusions

Lord of Illusions

1995
×
Read the review Edit this entry  
06
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Animas

Animas

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gold Coast Lounge

Gold Coast Lounge

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rendel

Rendel

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kirikou and the Men and Women

Kirikou and the Men and Women

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Block Island Sound

The Block Island Sound

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kirikou and the Sorceress

Kirikou and the Sorceress

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ninja: The Final Duel

Ninja: The Final Duel

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Grey Area

The Grey Area

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Offering to the Storm

Offering to the Storm

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
OtherLife

OtherLife

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Legacy of the Bones

The Legacy of the Bones

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Invisible Guardian

The Invisible Guardian

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Greenhouse

The Greenhouse

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Blithe Spirit

Blithe Spirit

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Metropia

Metropia

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Brawl Busters

Brawl Busters

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spoof: Based On A True Movie

Spoof: Based On A True Movie

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
The Front Page

The Front Page

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Afternoon Delight

Afternoon Delight

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Guardians

Guardians

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Tailor of Panama

The Tailor of Panama

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry