Highest rated films

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★½

  • The Kid Who Would Be King

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★★

  • mother!

    ★★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • The Wicker Man

    ★★★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★½

  • Zodiac

    ★★★★½

  • A Simple Favor

    ★★★★½

  • A.I. Artificial Intelligence

    ★★★★½

  • The Fountain

    ★★★★½

  • Brick

    ★★★★½

  • Black Dynamite

    ★★★★½

  • Stan & Ollie

    ★★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 319 Films watched
  • 26.6 Average per month
  • 6.1 Average per week

Milestones

First Film

Captain America: The First Avenger

Jan 1

Most Watched

Serenity

twice

Thor: Ragnarok

twice

Last Film

A Simple Favor

Dec 31

Genres, countries & languages

Horror
117 films
Drama
114 films
Thriller
107 films
Comedy
78 films
Action
65 films
Sci Fi
59 films
Mystery
56 films
Crime
43 films
Adventure
37 films
Fantasy
34 films
USA
209 films
UK
39 films
Canada
27 films
Japan
16 films
France
14 films
Australia
13 films
China
9 films
South Korea
7 films
Spain
7 films
Italy
7 films
English
277 films
French
24 films
Japanese
20 films
Italian
18 films
German
18 films
Spanish
17 films
Chinese
12 films
Korean
8 films
Russian
6 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

cerulgalactus’s most liked review

Domino

Nobody involved in this wet fart of a film bothered to care, so I won’t either. I’ve seen less competently made films for sure, but given the talent involved; what we ended up with is a crime.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Fanatic
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Camera Obscura

Films cerulgalactus watched in 2019

  • A Simple Favor
  • Palace of Silents
  • mother!
  • The Mandela Effect
  • The Lighthouse
  • This Is Our Home
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • The Gentlemen
  • The Monster Club
  • Noise
  • Tintin and the Lake of Sharks
  • The Legend of the 7 Golden Vampires
  • Donnie Darko
  • Things to Come
  • Dolemite
  • Knives Out
  • Fantasia
  • Return of the Jedi
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • Antrum
  • Charlie's Angels
  • Exorcist: The Beginning
  • Doctor Sleep
  • The Tree of Life
  • Re-Animator
  • Girl on the Third Floor
  • Lifechanger
  • Badlands
  • They Look Like People
  • The House of the Devil
  • Them That Follow
  • Winterbeast
  • Thale
  • Dolemite Is My Name
  • Twisted Pair
  • Don't Be Scared
  • Biohazard: The Alien Force
  • Food of the Gods II
  • 3 Doors of Horrors
  • The Demoniacs
  • Spiral
  • Baskın
  • World Apartment Horror
  • Dead of Night
  • The Innocents
  • Sweet Home
  • The Slayer
  • The Child
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • Lavender
  • Tourist Trap
  • Resolution
  • The Hamiltons
  • The Furies
  • Inferno
  • Berberian Sound Studio
  • Wrinkles the Clown
  • Grace
  • War
  • A.M.I.
  • The Cold Hour
  • WNUF Halloween Special
  • Hustlers
  • Deathwatch
  • Necronomicon
  • Yokai Monsters: 100 Monsters
  • Yokai Monsters: Spook Warfare
  • Paperhouse
  • The Gate
  • Razorback
  • In the Tall Grass
  • The Burning
  • Magic
  • The Wind
  • Absentia
  • Let's Scare Jessica to Death
  • The Conspiracy
  • One Cut of the Dead
  • In the Shadow of the Moon
  • Ad Astra
  • Between Two Ferns: The Movie
  • We Are Still Here
  • Folk Hero & Funny Guy
  • Little Annie Rooney
  • Good Boys
  • Kingdom of Heaven
  • The French Connection
  • One Dark Night
  • The Fanatic
  • Ramen Shop
  • Innocent Prey
  • Overlord
  • Satanic Panic
  • Robo Vampire
  • The Farewell
  • It Chapter Two
  • Advantageous
  • Ragnarok
  • Asylum
  • Starfish
  • Thirst
  • Fanchon, the Cricket
  • Game Over
  • The Nightingale
  • Piercing
  • Time Lapse
  • Naked
  • ARQ
  • White Chamber
  • New Chilling Tales: The Anthology
  • Miami Connection
  • Christina
  • Opening Night
  • Down a Dark Hall
  • It's a Mad, Mad, Mad, Mad World
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Insidious
  • Ugetsu
  • Ma
  • Invader ZIM: Enter the Florpus
  • Peter Pan
  • Parasite
  • Top Knot Detective
  • Lords of Chaos
  • Deadwood: The Movie
  • Devil in a Blue Dress
  • Midsommar
  • Survival of the Film Freaks
  • RockNRolla
  • Crawl
  • She's Just a Shadow
  • The Eyes of My Mother
  • Her Smell
  • Death Proof
  • The Faculty
  • The Long Dumb Road
  • Batman: Hush
  • Cop Land
  • The Iguana with the Tongue of Fire
  • Hideaway
  • As Above, So Below
  • Still Crazy
  • Hard to Be a God
  • Murder on the Orient Express
  • A Tale of Two Sisters
  • The Godsend
  • Killing Gunther
  • Svaha: The Sixth Finger
  • ReMastered: The Miami Showband Massacre
  • Teen Spirit
  • The Lazarus Effect
  • The Purging Hour
  • Spider-Man: Far from Home
  • Psychokinesis
  • Burning
  • Valentine
  • Blindspotting
  • Nightmare Cinema
  • Being Frank: The Chris Sievey Story
  • A.I. Artificial Intelligence
  • Toy Story 4
  • Yamasong: March of the Hollows
  • Jacob's Ladder
  • The Baby
  • Domino
  • Spirited Away
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • The Perfection
  • I Trapped the Devil
  • Don't Let the Riverbeast Get You!
  • The Goonies
  • The Gangster, the Cop, the Devil
  • Rocketman
  • Ghostbox Cowboy
  • Session 9
  • All Creatures Here Below
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Booksmart
  • Rim of the World
  • Butterfly Kisses
  • Good Time
  • Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Angel Heart
  • Kansas City Confidential
  • Coffy
  • The Comedy
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Gone Girl
  • Yoga Hosers
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Muppets
  • Doomsday
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Leave No Trace
  • Towed in a Hole
  • Captain America: The Winter Soldier
  • No Men Beyond This Point
  • Under the Shadow
  • Guava Island
  • Serenity
  • The Bloodettes
  • The Exorcist
  • Avengers: Endgame

See all 319

World map

Highly rated films cerulgalactus is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • 1917

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more