Highest rated films

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★★

  • Emma.

    ★★★★½

  • Hamilton

    ★★★★½

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★★★½

  • The Call

    ★★★★½

  • Last and First Men

    ★★★★½

  • Anything for Jackson

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • mother!

    ★★★★★

  • The Wailing

    ★★★★★

  • The Vast of Night

    ★★★★★

  • The Guest

    ★★★★★

  • The Hourglass Sanatorium

    ★★★★★

  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

    ★★★★★

  • Sushi Girl

    ★★★★★

  • TimeScapes

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

  • No Country for Old Men

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • Train to Busan

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 360 Films watched
  • 30 Average per month
  • 6.9 Average per week

Milestones

First Film

Little Women

Jan 1

Most Watched

Emma.

twice

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

twice

Last Film

The Smiling Man

Dec 29

Genres, countries & languages

Horror
165 films
Thriller
131 films
Drama
120 films
Comedy
71 films
Action
65 films
Sci Fi
64 films
Mystery
61 films
Fantasy
42 films
Adventure
33 films
Crime
27 films
USA
204 films
UK
37 films
Canada
26 films
Japan
17 films
Germany
16 films
South Korea
16 films
France
15 films
Australia
13 films
Spain
12 films
Belgium
9 films
English
287 films
Spanish
25 films
Japanese
25 films
German
21 films
Korean
19 films
French
16 films
Italian
15 films
Chinese
8 films
Hindi
7 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

cerulgalactus’s most liked review

Time Trap

★★★★

Way more fun than it has any right to be.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Hungover Games
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Gentlemen Explorers

Films cerulgalactus watched in 2020

  • The Smiling Man
  • In a Foreign Town
  • Wonder Woman 1984
  • mother!
  • Dead Again
  • Emma.
  • The Strange Vice of Mrs Wardh
  • Better Watch Out
  • Mandy
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • The Falling
  • Die Hard
  • All the Colors of the Dark
  • The Bird with the Crystal Plumage
  • All the Colors of Giallo
  • Down a Dark Hall
  • Run
  • Anything for Jackson
  • Citizen Kane
  • Radioactive
  • Naked Girl Killed in the Park
  • Blair Witch
  • Mank
  • Borderland
  • April and the Extraordinary World
  • Dance Flick
  • Inception
  • The Frankenstein Theory
  • Enemy
  • You Cannot Kill David Arquette
  • The Call
  • God of Thunder
  • Always Watching: A Marble Hornets Story
  • Reefer Madness: The Movie Musical
  • 0.0MHz
  • Alan Partridge: Alpha Papa
  • Spring
  • Sorceress
  • The Black House
  • The Comeback Trail
  • Greener Grass
  • Lingering
  • Safety Last!
  • Freaky
  • The Immortal Wars
  • Antebellum
  • Yesterday Was A Lie
  • Evil Eye
  • The Dark and the Wicked
  • Black Box
  • Laxmii
  • Sweet, Sweet Lonely Girl
  • The Number 23
  • The Lie
  • Nocturne
  • Go Back to China
  • Wounds
  • Crockdale
  • Rat Race
  • Kwaidan
  • Rare Exports: A Christmas Tale
  • Zu: Warriors from the Magic Mountain
  • The Empty Man
  • The Tag-Along 2
  • The Tag-Along
  • Vampyr
  • Jonathan
  • Seeding of a Ghost
  • Thirst
  • Sleep Tight
  • Strangled
  • The Wailing
  • The Double
  • Laurin
  • Dark Souls
  • Spiral
  • The She-Butterfly
  • Eyes Without a Face
  • Bhoot
  • Delirium
  • November
  • Queen of Spades: The Dark Rite
  • Sputnik
  • The Hourglass Sanatorium
  • Dead in 3 days
  • Sequence Break
  • Dearest Sister
  • Munafik
  • Scare Me
  • P
  • The House at the End of Time
  • At Midnight I'll Take Your Soul
  • Witchhammer
  • Thesis
  • Legend of Deification
  • Antrum
  • Enola Holmes
  • Heavenquest: A Pilgrim's Progress
  • Random Acts of Violence
  • The Devil All the Time
  • Impossible Monsters
  • #Alive
  • Rent-A-Pal
  • Opia
  • The New Mutants
  • She Dies Tomorrow
  • Future '38
  • Black Panther
  • Bill & Ted Face the Music
  • Spree
  • Millennium Actress
  • 1BR
  • Hornet
  • Gentlemen Explorers
  • Aval
  • Free Fire
  • Darna Mana Hai
  • Raat
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Peninsula
  • Last and First Men
  • Yavarum Nalam
  • Perfect
  • Adventures of Power
  • The Shallows
  • Here Comes the Devil
  • Train to Busan
  • The Guest
  • Tumbbad
  • Animal Crossing: The Movie
  • The Humanity Bureau
  • Vicious Lips
  • Triangle
  • Host
  • Thief
  • Petey Wheatstraw
  • The Mother of Invention
  • The Rental
  • Unfriended: Dark Web
  • Extra Ordinary
  • The Vigil
  • Fire in the Sky
  • The Beach House
  • Watch If You Dare
  • We Are Freestyle Love Supreme
  • John Lewis: Good Trouble
  • Palm Springs
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • Project Almanac
  • Relic
  • Scoob!
  • Cover Versions
  • Predator
  • The Old Guard
  • The Past Is a Grotesque Animal
  • Dead End Drive-In
  • Luz
  • Hamilton
  • Cube Zero
  • Time Trap
  • Night of the Living Dead
  • Cube 2: Hypercube
  • Stalked by My Doctor
  • Cube
  • Grand Piano
  • 8MM
  • Holly Slept Over
  • Scare Package
  • Alien
  • The Hungover Games
  • The Killing of Satan
  • The Hurt
  • Manos: The Hands of Fate
  • Simon, King of the Witches
  • The Trip to Greece
  • Black Rat
  • No Country for Old Men
  • Becky
  • Shirley
  • Overdrawn at the Memory Bank
  • Cloud Atlas
  • Malcolm X
  • Hedwig and the Angry Inch
  • The Dark Eyes of London
  • The Feels
  • The Vast of Night
  • The Fall
  • Brimstone
  • The VelociPastor
  • Tomb Invader
  • Hobgoblins
  • The Other Lamb
  • Ring of Terror
  • Malice: Metamorphosis
  • Best in Show
  • A Mighty Wind
  • Gothic
  • Greed
  • Spider Baby
  • And Now the Screaming Starts!
  • Devilfish
  • How to Build a Girl
  • Blood Quantum
  • Exposé

See all 360

World map

Highly rated films cerulgalactus is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Soul
  • Quo Vadis, Aida?
  • Mangrove

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more