Highest rated films

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

  • Space Sweepers

    ★★★★½

  • Nobody

    ★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Barb and Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★

  • Willy's Wonderland

    ★★★★

  • Wrath of Man

    ★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • Contact

    ★★★★★

  • Until the End of the World

    ★★★★★

  • Extraordinary Tales

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Upgrade

    ★★★★½

  • The Apartment

    ★★★★½

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol

    ★★★★½

  • Inside Man

    ★★★★½

  • Dark City

    ★★★★½

  • Phantom of the Paradise

    ★★★★½

  • Sabrina

    ★★★★½

  • Ace in the Hole

    ★★★★½

  • The Empty Man

    ★★★★½

  • The Lost Weekend

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 169 Films watched
  • 33.8 Average per month
  • 8.9 Average per week

Milestones

First Film

The Cleansing Hour

Jan 2

Last Film

Eyes of Laura Mars

May 9

Genres, countries & languages

Thriller
62 films
Drama
60 films
Horror
53 films
Action
44 films
Crime
33 films
Sci Fi
29 films
Comedy
28 films
Mystery
28 films
Adventure
25 films
Fantasy
21 films
USA
100 films
UK
18 films
Australia
12 films
Germany
10 films
Japan
10 films
Canada
9 films
Spain
9 films
France
7 films
South Korea
6 films
Ireland
3 films
English
140 films
Spanish
18 films
French
13 films
Japanese
10 films
Korean
8 films
Chinese
7 films
German
6 films
Italian
5 films
Russian
4 films
Cantonese
3 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

cerulgalactus’s most liked review

Wrath of Man

★★★★

Come and watch Jason Statham stoically off a bunch of nogoodniks - but this time, he’s working as one of those money truck security guards. And wears the heck out of a selection of cardigans while doing so. 

If you ever thought to yourself, “self - I wonder if Guy Ritchie could direct a GTA movie?” - then this is proof of concept that he could indeed.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

GoodFellas
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Jiu Jitsu
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

GoodFellas
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

The Grey Area

Films cerulgalactus watched in 2021

  • Eyes of Laura Mars
  • Contact
  • Fermat's Room
  • Kyrsyä: Tuftland
  • Lord of Illusions
  • Now You See Me
  • Animas
  • Dark City
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Gold Coast Lounge
  • Rendel
  • The Parallax View
  • Kirikou and the Men and Women
  • The Block Island Sound
  • Wrath of Man
  • Kirikou and the Sorceress
  • Ninja: The Final Duel
  • The Grey Area
  • Sound of Metal
  • Offering to the Storm
  • OtherLife
  • The Legacy of the Bones
  • The Invisible Guardian
  • The Nice Guys
  • Nobody
  • The Greenhouse
  • Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time
  • Hot Rod
  • Thunder Force
  • Blithe Spirit
  • Metropia
  • Brawl Busters
  • Spoof: Based On A True Movie
  • The Front Page
  • The Apartment
  • Sabrina
  • Ace in the Hole
  • Sunset Boulevard
  • The Lost Weekend
  • Double Indemnity
  • Afternoon Delight
  • Guardians
  • The Tailor of Panama
  • Shadow in the Cloud
  • The Mortuary Collection
  • The Power
  • Karate Kill
  • Zodiac
  • The Dry
  • Moko Jumbie
  • Three… Extremes
  • Inherent Vice
  • Extraordinary Tales
  • Passenger 57
  • Millennium After the Millennium
  • The Queen of Black Magic
  • The Queen of Black Magic
  • Inferno
  • Godzilla vs. Kong
  • The Empty Man
  • Dead Ringers
  • Playhouse
  • Upgrade
  • She
  • Phantom of the Paradise
  • Termination
  • The First Power
  • Frances Ha
  • The Pit and the Pendulum
  • The Mansion of Madness
  • GoodFellas
  • Female Prisoner Scorpion: #701's Grudge Song
  • Female Prisoner Scorpion: Beast Stable
  • Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41
  • Zack Snyder's Justice League
  • Female Prisoner 701: Scorpion
  • The Great Gabbo
  • Monster Force Zero
  • Until the End of the World
  • Dark, Deadly & Dreadful
  • Reunion
  • The Omen
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • The Apple
  • For We Are Many
  • Lazarus
  • Sensation
  • Time Loop
  • Lucky
  • Raya and the Last Dragon
  • Lovely Molly
  • Woman Avenger
  • Possessor
  • Wind River
  • And Here No Devil Can Hurt You
  • Murder Death Koreatown
  • Crazy Samurai Musashi
  • Savageland
  • A Second Son
  • A Record of Sweet Murder
  • Gonjiam: Haunted Asylum
  • Noroi: The Curse
  • Not Quite Hollywood
  • China Moon
  • Excision
  • Sweet Daddy Siki
  • The Kid Detective
  • Boss Level
  • Pity I Don't Have Perfect Pitch Too
  • The Little Girl Who Was Too Fond of Matches
  • I Care a Lot
  • Mark of the Witch
  • Camp Cool Kids
  • Man of Tai Chi
  • Minari
  • It Follows
  • The Awakening
  • The Ninth Configuration
  • The Ultimate Playlist of Noise
  • Flora
  • The China Syndrome
  • Jiu Jitsu
  • Willy's Wonderland
  • Synchronic
  • Space Sweepers
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Mission: Impossible III
  • Mission: Impossible II
  • Mission: Impossible
  • Gehenna: Where Death Lives
  • Seven Stages to Achieve Eternal Bliss
  • One Night in Miami...
  • Andhaghaaram
  • Frank
  • Tsunambee
  • Occupation
  • Finding 'Ohana
  • Sing Street
  • The Wolf House
  • Luz: The Flower of Evil
  • The Day of the Beast
  • High Ground
  • The Last Circus
  • Psycho Goreman
  • The Million Eyes of Sumuru
  • P2
  • Queercore: How to Punk a Revolution
  • Lost Horizon
  • Level 16
  • The Corruption of Chris Miller
  • Inside Man
  • Jack & Diane
  • The Proposition
  • The Illusionist
  • The Witch: Part 1. The Subversion
  • The November Man
  • Hard Ticket to Hawaii
  • Hunter
  • Fade to Black
  • Tales from the Crypt
  • Promising Young Woman
  • Nina of the Woods
  • Star Trek
  • Barbarian Queen
  • Five Golden Dragons
  • Survivor
  • The Cleansing Hour

World map

Highly rated films cerulgalactus is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three
  • Pleasure

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more