• The Old Guard

    ★★★

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★½

  • Extraction

    ★★★½

  • Relic

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Color Out of Space

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • I Lost My Body

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Yesterday

    ★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • The Vast of Night

    ★★★★

  • Hail Satan?

    ★★★½

  • Memory: The Origins of Alien

    ★★★½

  • Vice

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★

  • Sometimes Always Never

    ★★★

  • Green Book

    ★★★½

  • Her Smell

    ★★★★

  • The Nightingale

    ★★★★★

  • The House with a Clock in Its Walls

    ★★½

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★½

  • Peterloo

    ★★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Kin

    ★★½

  • Roma

    ★★★★★

  • How Fernando Pessoa Saved Portugal

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★½

  • Burning

    ★★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • Climax

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Birds of Passage

    ★★★★★

  • Rafiki

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★

  • A Quiet Place

    ★★★½

  • Game Night

    ★★★½

  • Carolee, Barbara and Gunvor

  • Transit

    ★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★★½

  • Annihilation

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★½

  • Leave No Trace

    ★★★★★

  • American Animals

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★★★½

  • Paddington 2

    ★★★★

  • Gnome Alone

  • Wormwood

    ★★★★½

  • Priced Out: 15 Years of Gentrification in Portland, Oregon

    ★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★½

  • Tigers Are Not Afraid

    ★★★

  • Disobedience

    ★★★★

  • Beast

    ★★½

  • The Death of Stalin

    ★★★★

  • The Ritual

    ★★★