Sort by

Chris Evangelista has logged 308 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Arsenal

Arsenal

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Passengers

Passengers

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Barry

Barry

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Solace

Solace

2015
×
★★½
Edit this entry  
13
Snowden

Snowden

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Kind of Murder

A Kind of Murder

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Loving

Loving

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Man Down

Man Down

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pet

Pet

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
25
Beyond the Gates

Beyond the Gates

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

1974
×
★★★★
Edit this entry  
21
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
Evolution

Evolution

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sully

Sully

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

1973
×
Edit this entry  
12
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

1972
×
★★★
Edit this entry  
11
Crosscurrent

Crosscurrent

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

1972
×
★★★★
Edit this entry  
11
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

1972
×
★★★★
Edit this entry  
11
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry