Sort by

Chris Evangelista has logged 347 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Possum

Possum

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
New Year, New You

New Year, New You

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Evita

Evita

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scrooged

Scrooged

1988
×
Read prior review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
19
Starman

Starman

1984
×
★★★★
Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Marwencol

Marwencol

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★
Read prior review Edit this entry  
15
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Why Hide?

Why Hide?

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★½
Edit this entry  
14
Venom

Venom

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Deadpool

Once Upon a Deadpool

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Pooka!

Pooka!

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Springsteen On Broadway

Springsteen On Broadway

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Dark Song

A Dark Song

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★½
Edit this entry  
04
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Piercing

Piercing

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Possession of Hannah Grace

The Possession of Hannah Grace

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry