Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Solaris

Solaris

1972
×
★★★
Edit this entry  
25
My Sassy Girl

My Sassy Girl

2001
×
★★½
Edit this entry  
20
Comrades: Almost a Love Story

Comrades: Almost a Love Story

1996
×
★★★★
Edit this entry  
19
Carandiru

Carandiru

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★½
Edit this entry  
15
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Christiane F.

Christiane F.

1981
×
★★★½
Edit this entry  
02
Identity

Identity

2003
×
★★★
Edit this entry  
30
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★★
Edit this entry  
13
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Adjuster

The Adjuster

1991
×
★★★½
Edit this entry  
08
Coma

Coma

1978
×
★★½
Edit this entry  
08
Center Stage

Center Stage

2000
×
★★★
Edit this entry  
07
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
Edit this entry  
23
Malena

Malena

2000
×
★★
Edit this entry  
20
O Fantasma

O Fantasma

2000
×
★★★
Edit this entry  
17
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
Edit this entry  
09
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★½
Edit this entry  
06
My Mom is a Character 3

My Mom is a Character 3

2019
×
★★
Edit this entry  
03
Edge of Seventeen

Edge of Seventeen

1998
×
★★½
Edit this entry  
02
Shutter

Shutter

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
The Limey

The Limey

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Quiet Family

The Quiet Family

1998
×
★★★
Edit this entry  
12
FEUD

FEUD

2017
×
Edit this entry  
11
In Vanda's Room

In Vanda's Room

2000
×
★★★
Edit this entry  
08
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★½
Edit this entry  
06
Pusher III

Pusher III

2005
×
★★★★
Edit this entry  
05
Pusher II: With Blood on My Hands

Pusher II: With Blood on My Hands

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
Pusher

Pusher

1996
×
★★★½
Edit this entry  
03
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
Edit this entry  
01
Cold Fish

Cold Fish

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
Edit this entry  
29
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ouija

Ouija

2014
×
½
Edit this entry  
27
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
PNYC: Portishead - Roseland New York

PNYC: Portishead - Roseland New York

1998
×
Edit this entry  
25
Instrument: Ten Years with the Band Fugazi

Instrument: Ten Years with the Band Fugazi

1999
×
★★★½
Edit this entry  
24
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★½
Edit this entry  
22
Revanche

Revanche

2008
×
★★★★
Edit this entry  
21
Butcher, Baker, Nightmare Maker

Butcher, Baker, Nightmare Maker

1982
×
★★
Edit this entry  
21
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★½
Edit this entry  
19
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★
Edit this entry  
17
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★½
Edit this entry  
17
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
15
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1979
×
★★½
Edit this entry