Sort by

thom has logged 240 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★
Edit this entry  
26
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Edit this entry  
17
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★½
Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
Super 8

Super 8

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Babel

Babel

2006
×
★★★½
Edit this entry  
07
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
05
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Edit this entry  
04
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
03
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★½
Edit this entry  
02
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Revenge

Revenge

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Into the Forest

Into the Forest

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Edit this entry  
29
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Edit this entry