• Belle de Jour

    ★★★★½

  • Mouchette

    ★★★½

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★★

  • La Collectionneuse

    ★★

  • Daisies

    ★★★★½

  • Blow-Up

    ★★

  • Persona

    ★★★½

  • The Face of Another

    ★★★★

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★★

  • Seconds

    ★★★★

  • Tokyo Drifter

    ★★★

  • Masculin Féminin

    ★★★

  • Pierrot le Fou

    ★★

  • Loves of a Blonde

    ★★★

  • Kustom Kar Kommandos

  • Repulsion

    ★★★

  • The Sound of Music

    ★★★★½

  • Le Bonheur

    ★★★

  • Onibaba

    ★★★★★

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★½

  • Scorpio Rising

  • The Servant

    ★★★½

  • High and Low

    ★★★½

  • Winter Light

    ★★★

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★★

  • Harakiri

    ★★★½

  • Antoine and Colette

    ★★★

  • L'Eclisse

    ★★★½

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★

  • La Jetée

  • Jules and Jim

    ★★★½

  • The Innocents

    ★★★★

  • West Side Story

    ★★★★½

  • Victim

    ★★★★

  • Lola

    ★★½

  • Rocco and His Brothers

    ★★

  • Psycho

    ★★★★½

  • Peeping Tom

    ★★★★

  • Le Trou

    ★★★★½

  • Breathless

    ★★★½

  • Purple Noon

    ★★★★

  • Testament of Orpheus

    ★★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★★½

  • Window Water Baby Moving

  • Good Morning

    ★★★★½

  • The 400 Blows

    ★★★★

  • Ashes and Diamonds

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★

  • Elevator to the Gallows

    ★★★★½

  • The Blue Sky Maiden

    ★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★

  • A Man Escaped

    ★★★★½

  • The Red Balloon

    ★★★★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★★½

  • Tokyo Story

    ★★★½

  • Roman Holiday

    ★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★½

  • Dead Horizons

  • The Young and the Damned

    ★★★

  • Rashomon

    ★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Orpheus

    ★★★★½

  • Late Spring

    ★★★★

  • Rope

    ★★★½

  • Black Narcissus

    ★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • Notorious

    ★★★

  • Casablanca

    ★★★★½