Sort by

cfi has logged 106 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Jack Whitehall: At Large

Jack Whitehall: At Large

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Edit this entry  
17
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★½
Edit this entry  
17
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★½
Edit this entry  
27
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★
Edit this entry  
26
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Without a Paddle

Without a Paddle

2004
×
★★★
Edit this entry  
05
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Ted 2

Ted 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Bad Education Movie

The Bad Education Movie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★½
Edit this entry  
03
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★
Edit this entry  
03
Jack Whitehall: Live

Jack Whitehall: Live

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jack Whitehall: Gets Around

Jack Whitehall: Gets Around

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Jimmy Carr: Funny Business

Jimmy Carr: Funny Business

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Katherine Ryan: In Trouble

Katherine Ryan: In Trouble

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry