Sort by

Craig has logged 91 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jane Fonda in Five Acts

Jane Fonda in Five Acts

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Okja

Okja

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Adam

Black Adam

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Heartburn

Heartburn

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bros

Bros

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ricki and the Flash

Ricki and the Flash

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Art and Pep

Art and Pep

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Everything Is Copy

Everything Is Copy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Twister

Twister

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry