cgcostidis has logged 20 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry