Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Road Trip

Road Trip

2000
×
Edit this entry  
21
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
Edit this entry  
16
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Edit this entry  
15
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Edit this entry  
14
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
Edit this entry  
10
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
Edit this entry  
06
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
Edit this entry  
03
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
Edit this entry  
30
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
Edit this entry  
26
The Grifters

The Grifters

1990
×
Edit this entry  
16
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
Edit this entry  
01
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
Edit this entry  
26
Of Mice and Men

Of Mice and Men

1992
×
Edit this entry  
25
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
Edit this entry  
23
Action Point

Action Point

2018
×
Edit this entry  
23
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
Edit this entry  
22
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Masterminds

Masterminds

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Clueless

Clueless

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Miracle

Miracle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
Edit this entry  
18
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry