Sort by

Camden has logged 48 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Twins of Evil

Twins of Evil

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Circle

Circle

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hush

Hush

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vampire Hunter D

Vampire Hunter D

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Brotherhood of the Wolf

Brotherhood of the Wolf

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beyond Lemuria

Beyond Lemuria

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Goto, Island of Love

Goto, Island of Love

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rituals

Rituals

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wolfen

Wolfen

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dust Devil

Dust Devil

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tribulation 99: Alien Anomalies Under America

Tribulation 99: Alien Anomalies Under America

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pulse

Pulse

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Otherworld

The Otherworld

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Scooby-Doo Project

The Scooby-Doo Project

1999
×
★★½
Edit this entry  
11
The Living Dead at Manchester Morgue

The Living Dead at Manchester Morgue

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Howling

The Howling

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hardware

Hardware

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Next of Kin

Next of Kin

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Resolution

Resolution

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Secret Glory

The Secret Glory

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry