Sort by

Chase has logged 765 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hombre

Hombre

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
26
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Best Man

The Best Man

1964
×
★★★
Edit this entry  
24
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★½
Edit this entry  
23
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Hand that Rocks the Cradle

The Hand that Rocks the Cradle

1992
×
★★★½
Edit this entry  
23
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★
Edit this entry  
22
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
21
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Catch-22

Catch-22

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gallipoli

Gallipoli

1981
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Weather Man

The Weather Man

2005
×
★★★
Edit this entry  
17
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Witches

The Witches

1990
×
★★★
Edit this entry  
16
The 7th Voyage of Sinbad

The 7th Voyage of Sinbad

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Strange Cargo

Strange Cargo

1940
×
★★★½
Edit this entry  
15
Octopussy

Octopussy

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Glory

Glory

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ryuichi Sakamoto: Coda

Ryuichi Sakamoto: Coda

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Women

The Women

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Edit this entry  
10
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★½
Edit this entry