Sort by

Chase has logged 68 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★½
Edit this entry  
31
School Daze

School Daze

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Edit this entry  
27
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
All or Nothing

All or Nothing

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Of Time and the City

Of Time and the City

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Edit this entry  
24
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sweetgrass

Sweetgrass

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★
Edit this entry  
23
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★½
Edit this entry  
22
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
19
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★½
Edit this entry  
19
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★
Edit this entry  
17
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★½
Edit this entry  
16
Directed by Andrei Tarkovsky

Directed by Andrei Tarkovsky

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Into the West

Into the West

1992
×
★★½
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★★
Edit this entry  
12
Husbands

Husbands

1970
×
★★½
Edit this entry