• The Scooby-Doo Project

    The Scooby-Doo Project

    ★★★

    First time viewing in its complete form with all the segments spliced together.

  • Going to Pieces: The Rise and Fall of the Slasher Film

    Going to Pieces: The Rise and Fall of the Slasher Film

    Halloween night screening at Emerson College with producer Rudy Scalese in attendance.

  • Re-Animator

    Re-Animator

    ★★★★

    35mm screening in Providence, RI for the 75th anniversary of Lovecraft's death. Lots of green for St. Paddy's Day!

  • Batman: Mask of the Phantasm

    Batman: Mask of the Phantasm

    ★★★★★

    25th anniversary theatrical screening!

  • MFKZ

    MFKZ

    ★★★½

    Fathom theatrical screening.

  • Point Blank

    Point Blank

    ★★★★★

    On 35mm at the Brattle. Part of tough guy film double feature with GET CARTER!

  • The Wild Bunch

    The Wild Bunch

    ★★★★★

    On 35mm at the Coolidge!

  • Batman Ninja

    Batman Ninja

    ★★

    I know I'm talking about a comic book movie here, but 16th century Feudal Japan was cool enough as it was. It never needed miniguns, missiles, and mecha battles. By its very nature this SHOULDN'T have been a typical Batman movie, but it SHOULD have felt a damn sight more like a ninja movie.

  • The Kid Brother

    The Kid Brother

    ★★★½

    In celebration of Harold Lloyd Day.

  • The Story of Chinese Gods

    The Story of Chinese Gods

    ★★★

    Had been wanting to watch this movie for a long time, but only got around just now after finding a print that doesn't turn its scope aspect ratio into an atrocity. This film is notable for being Taiwan's first animated feature and the only (to my knowledge) animated Brucesploitation movie given one of the gods in it is modeled after Bruce Lee (with nunchaku and everything). Simply put, it must been seen to be believed. It's like if Ed Wood…

  • Batman and Harley Quinn

    Batman and Harley Quinn

    ★★★

    I liked it well enough and didn't have much of a problem until the anti-climatic ending (it might have felt clever in a 22 minute episode, but for a feature it's unsatisfying). Animation is serviceable for the most part, but there are a few big hiccups. The most distracting thing on that end was an early closeup of Harley when she first encounters Nightwing and it's held for so long as to read like a frozen frame glitch. The least…

  • Batman: Return of the Caped Crusaders

    Batman: Return of the Caped Crusaders

    ★★★★★

    The best Bat film since BATMAN: MASK OF THE PHANTASM! Bold, colorful, and highly entertaining. The film is a masterclass in how to properly blend 3D models with 2D animation.