Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Glass

Glass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Split

Split

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Happening

The Happening

2008
×
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
After We Fell

After We Fell

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Nanny Diaries

The Nanny Diaries

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
Edit this entry  
26
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
12
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★
Edit this entry  
07
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vincent

Vincent

1982
×
Edit this entry  
20
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Man Named Scott

A Man Named Scott

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry