chance. has logged 37 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hooper

Hooper

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Don't Hug Me I'm Scared

Don't Hug Me I'm Scared

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Prisoner of Zenda

The Prisoner of Zenda

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Stripes

Stripes

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Love Among the Ruins

Love Among the Ruins

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry