Sort by

laura has logged 433 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Divines

Divines

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★½
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★½
Edit this entry  
28
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zama

Zama

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Room

The Room

1972
×
Edit this entry  
27
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1973
×
Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Edit this entry  
25
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Pina

Pina

2011
×
Edit this entry  
24
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Edit this entry  
24
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★
Edit this entry  
23
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Charade

Charade

1963
×
★★★
Edit this entry  
21
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★
Edit this entry  
21
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★½
Edit this entry  
21
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Edit this entry  
16
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★
Edit this entry  
15
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★
Edit this entry  
15
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Boudu Saved from Drowning

Boudu Saved from Drowning

1932
×
★★★½
Edit this entry  
12
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★
Edit this entry  
11
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★
Edit this entry  
11
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★½
Edit this entry  
09
After Life

After Life

1998
×
★★★
Edit this entry  
08
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★½
Edit this entry  
06
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry