Sort by

laura has logged 42 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★
Edit this entry  
30
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Edit this entry  
29
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sauvage

Sauvage

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★
Edit this entry  
26
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★½
Edit this entry  
20
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
Edit this entry  
20
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
Edit this entry  
20
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Edit this entry  
20
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
18
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
½
Edit this entry  
17
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Perfect Sense

Perfect Sense

2011
×
★★½
Edit this entry  
13
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Story of Adele H.

The Story of Adele H.

1975
×
★★★
Edit this entry  
11
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
11
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
Edit this entry  
10
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
★★½
Edit this entry  
08
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Funny Ha Ha

Funny Ha Ha

2002
×
★★★
Edit this entry  
05
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Victim

Victim

1961
×
★★★½
Edit this entry  
05
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Faces

Faces

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Bird Box

Bird Box

2018
×
★½
Edit this entry  
03
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
Edit this entry  
02
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★★★
Edit this entry  
02
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★
Edit this entry