• Bodies Bodies Bodies

    Bodies Bodies Bodies

    ★★★★

    When a group of young, wealthy friends decide to ride out a hurricane together by throwing a party, things quickly take a deadly turn. Bodies Bodies Bodies is marketed as a horror/comedy but i’d personally say this is more of a satirical comedy with a bit of blood. Poking fun at both the horror genre and gen z, this movie is an easy watch that is entertaining start to finish. Think a watered down Euphoria meets Assassination Nation meets Scream.…

  • Nope

    Nope

    ★★★★

    After witnessing a terrifying unknown, siblings OJ and Emerald go to great lengths to capture video evidence. I am a firm believer of going into any movie, especially a Jordan Peele directed movie as blind as possible. Therefore, this “review” will avoid discussing any themes or events/storylines that take place. Think of it as an initial first thoughts chat with a friend as you walk out of the cinema. 

    As we all know, Nope was my most anticipated release of…

  • Good Luck to You, Leo Grande

    Good Luck to You, Leo Grande

    ★★★★★

    Longing for connection, a widow decides to try something completely out of her comfort zone. An enlightening, intelligent and witty exploration of sex, self love, acceptance and genuine human connection. Fuelled by conversations between a conservative, retired teacher and a young male sex worker, Good Luck to You shines light on internalised misogyny, the journey of body positivity and societies views on sex work.  

    I’m not sure that I have said this before, but this is an essential viewing.…

  • The Humans

    The Humans

    ★★★★

    The Humans follows the Blake family who are spending their Thanksgiving together in a small Manhattan apartment. As the night unfolds, tensions begins to rise and the Blake family dynamic is tested as truths are unravelled. This film did what others rarely do. Instead of feeling as if I were apart of an audience, I was a solo spectator, someone pressed against the glass peering in, unknowingly to those on the other side. I was close enough to feel the…

  • Bullet Train

    Bullet Train

    ★★★

    Bullet Train is a stylish action-comedy starring Brad Pitt as Ladybug, an unlucky assassin. Taking obvious influence from past directors and films and combining that with a burst of originality, Bullet Train is a fresh take on the genre. In saying that though, I still felt disappointed and unimpressed overall. The comedic elements felt uncomfortably forced and strangely targeted towards a younger, teenage-like audience. The action sequences were choreographed well, but quickly felt repetitive, lazy and lacking thrill. What makes…

  • Speak No Evil

    Speak No Evil

    ★★★

    After meeting while on holidays, a Danish family accept an invitation to spend a weekend away with the family they have befriended. From here, we the audience experience a film that tests and stretches ones tolerance for uncomfortable social situations. The elements of horror in this film are simple yet so effective whilst crafting suspense in a way that will have you on the edge of your seat. Despite it’s lingering suspense, this is a slower (very slow) burn with…

  • On the Count of Three

    On the Count of Three

    ★★★★

    Two friends, one last day together on earth.

    This movie explores the subject of suicide in a way that I haven’t seen in film before. With a witty, easy flowing and perfectly timed comedic script, On the Count of Three manages to find the light in a topic often too dark to navigate. I was pleasantly surprised with this one and I find it difficult to fully articulate all of the emotions I experienced throughout my viewing. As a suicide…

  • Not Okay

    Not Okay

    ★★★

    Danni is a young aspiring writer who decides to fake a trip to Paris to impress a boy, boost her Instagram following and gain popularity. When a real world tragedy takes place, Danni unwittingly finds herself embroiled in a lie bigger than she could have ever imagined. Surprisingly touching and at times emotional, Not Okay exceeded my expectations by finding the perfect balance between a story with a genuine message and a dialogue with moments of light hearted comedy. But…

  • Before Sunrise

    Before Sunrise

    ★★★★

    After Jesse (Ethan Hawke) meets Céline (Julie Delpy) on a train, they strike up a conversation that leads them to spending just one night together in Vienna. The absolute beauty of Before Sunrise lies within its simplicity and ability to touch an audience, regardless of individual experiences with love. This charming story of a budding romance is intelligent, beautiful and raw. One to pull on your heart strings and make a naysayer believe that there’s someone for everyone.

  • The Forgiven

    The Forgiven

    ★★

    After a couple find themselves intertwined in a terrible accident, they become deeply involved in a culture that they were only hoping to exploit. Taking a satirical look at classism, The Forgiven follows a group of unlikeable, wealthy and racist Westerners who view The Middle East as nothing more than an exotic holiday destination. With early moments of lingering tension and suspense, I thought this was one that was going to deliver. Instead what we get is increasingly awkward in…

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★½

    Pushed to his limits by his instructor, Andrew, a promising young drummer will stop at absolutely nothing to be one of the greats. Putting his mind, body and sanity on the line to prove his potential, Andrew takes us on an emotional character study of what it means to completely dedicate ones life to their art. 

    Despite Miles Teller (Andrew) being absolutely fantastic in his role, it was J.K. Simmons as a hard ass, questionably sadistic music instructor that truly…

  • Annihilation

    Annihilation

    ★★★

    Annihilation is an abstract, atmospheric 
    sci-fi horror directed by Alex Garland. After experiencing a personal trauma, biologist Lena (Natalie Portman) signs up for a dangerous and uncertain expedition into the unknown. This movie is quick to capture it’s audience with the allure of dark mystery but undoubtedly ends up being a slower burn. Despite it’s obvious plot holes, inconsistencies and weakness in storyline and pace, I still did enjoy this. However, I personally feel it’s Garlands weakest feature and really…