Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
City of Ember

City of Ember

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wave

The Wave

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Flipped

Flipped

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mean Girls 2

Mean Girls 2

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
09
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Frenemies

Frenemies

2012
×
Read the review Edit this entry  
17
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Unfriended

Unfriended

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry