Sort by

Charlie has logged 244 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Renfield

Renfield

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hellboy

Hellboy

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Insidious: The Red Door

Insidious: The Red Door

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
Read the review Edit this entry  
22
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Boogeyman

The Boogeyman

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry