Sort by

Charlie has logged 54 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Junior

Junior

1994
×
Read the review Edit this entry  
24
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
Kick-Heart

Kick-Heart

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Gerald McBoing-Boing

Gerald McBoing-Boing

1950
×
★★★★
Edit this entry  
23
Awesometown

Awesometown

2005
×
Read the review Edit this entry  
23
Amblin'

Amblin'

1968
×
★★★
Edit this entry  
23
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

1953
×
★★★★
Edit this entry  
23
Rooty Toot Toot

Rooty Toot Toot

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Auntie Edna

Auntie Edna

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Forced Hilarity

Forced Hilarity

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
Edit this entry  
22
Traffic

Traffic

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spymate

Spymate

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★½
Edit this entry  
21
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
Waking Ned

Waking Ned

1998
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Trek V: The Final Frontier

Star Trek V: The Final Frontier

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Lucy

Lucy

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
My Week With Marilyn

My Week With Marilyn

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Legend

Legend

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★
Edit this entry  
09
Good Omens

Good Omens

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Predestination

Predestination

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★★
Edit this entry  
03
Blade: Trinity

Blade: Trinity

2004
×
Read the review Edit this entry  
02
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★½
Edit this entry  
02
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Edit this entry  
02
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★
Edit this entry