Sort by

Charlie has logged 253 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Genius Party

Genius Party

2007
×
★★★
Edit this entry  
28
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
24
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★½
Edit this entry  
12
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★
Edit this entry  
01
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★
Edit this entry  
29
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Mobile Suit Gundam I

Mobile Suit Gundam I

1981
×
★★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
14
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★
Edit this entry  
09
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★½
Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
The 8th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 8th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2021
×
Edit this entry  
19
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
Congo

Congo

1995
×
★★
Read the review Edit this entry