Sort by

charlie_made_me has logged 119 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
05
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Network

Network

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Edit this entry  
12
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Project X

Project X

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Split

Split

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry