Sort by

charlie_made_me has logged 120 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Friday

Friday

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
05
BS High

BS High

2023
×
Read the review Edit this entry  
05
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
23
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Sound of Freedom

Sound of Freedom

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ted

Ted

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
About My Father

About My Father

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Valkyrie

Valkyrie

2008
×
★★★½
Edit this entry  
16
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★½
Edit this entry  
10
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Man Called Otto

A Man Called Otto

2022
×
★★★★
Edit this entry