• Godzilla Minus One

    Godzilla Minus One

    ★★★★★

    I’m a pretty casual Godzilla fan, but I knew from the start that Minus One would be something that makes me ascend to the next level of fandom. Godzilla is genuinely terrifying here. His first appearance in this movie made me jump- the most visceral reaction I’ve ever experienced from one of these movies.

    Three integral things about Godzilla that have been absent from the Legendary’s Monsterverse movies are a Godzilla that genuinely invokes fear in its audience, a Godzilla…

  • The Holdovers

    The Holdovers

    ★★★★½

    New all-time favorite Christmas classic. Felt like the closest I’ll ever get to being beside a warm fire under a chimney during the harshest blizzard even though I live in Florida. At first I was wondering if the 133-minute runtime would sustain my attention, but I found myself so charmed and happy with these characters that I didn’t want this to end.

    The emotional moments struck me deep, very well balanced with the comedy throughout. Everything in Boston was 100/100 material and the whole thing really couldn’t have ended on a more perfect note. 

    Grade: 93/100

  • Next Goal Wins

    Next Goal Wins

    ★½

    I didn’t laugh a single time. Taika has gone off the deep end. Happy Madison for the new generation.

    Grade: 26/100

  • Creep 2

    Creep 2

    ★★★★

    Not even a horror movie, just a cute romcom which is absolutely the best direction this franchise could have taken. We know what’s up with Mark Duplass, so why try to keep the mystery of the first? The tie-ins to the first Creep had me freaking out with excitement. Creep 3 hype is through the roof.

    MOMMY NEEDS HIS JUICE/100

  • Green Room

    Green Room

    ★★★½

    I feel like a much better movie could have been made with the same concept and this isn’t nearly as cool as it thinks it is. Like “punk band fighting off neo-Nazis led by Patrick Stewart” sounds fantastic, but the mark was missed just by a little bit. I will say, though, these are some of the most realistic responses to horror situations I have ever seen. So claustrophobic and brutal with some gnarly blood. The whole third act is also downright awesome, but I cringed whenever anybody opened their mouths.

    Grade: 71/100

  • Shiva Baby

    Shiva Baby

    ★★★★

    Especially after having seen Seligman + Sennott’s epic BOTTOMS, I’d been dying to see their debut together. Since Shiva Baby came out, I’ve heard people talk about how stressful and anxiety-inducing this is. And yeah, this shit made me squirm! I cringed in the best way possible. Still definitely prefer Bottoms to this, but after having seen both of their movies, I’m itching extremely hard to see what’s next from this duo.

    Grade: 83/100

  • Thanksgiving

    Thanksgiving

    ★★★★

    I’ve been excited for Eli Roth’s Thanksgiving for a while considering the fact that it’s technically decades in the making. It definitely did not disappoint in making a fun holiday slasher- a type of movie I’m shocked to say we don’t get enough of these days.

    A lot of the kills were gleefully gruesome and creative, but I honestly feel like it wasn’t as crazy as it could have been, especially considering Roth’s past films. I respect his effort to…

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    Into the Spider-Verse: LIVE IN CONCERT. What an absolutely phenomenal experience. My favorite score for my favorite movie being performed live in a packed auditorium. So magical, so alive, pure cinematic bliss.

    Shoulder Touch / Spider-Man Loves You encored like twenty times throughout the credits and I ascended into another dimension. Easily one of my favorite moviegoing experiences of my entire life, despite not technically being in a movie theater. Not sure if it will ever get much better than this.

    Grade: ∞/100

  • Trolls Band Together

    Trolls Band Together

    ★★½

    Trolls Band Together (Really? No colon?)  didn’t exactly do anything that crossed me as offensively awful or remarkably amazing. Despite the cacophony of vibrant colors on screen, this movie left me feeling pretty bland and grey. The buildup to the climax was pretty exciting and had me getting some chills for no reason, but I honestly can’t put my memories of this movie into any cohesive order.

    Grade: 53/100

  • The Marvels

    The Marvels

    ★½

    Sheer incomprehensible nonsense. I’m not joking when I say that The Marvels is utterly insufferable. Despite the MCU’s recent failures and shortcomings, I didn’t even go into The Marvels as a hater. The villain looked bad from the trailer, sure. But the movie looked fun and teleportation mechanics got me intrigued by the approach they would take for the action and comedic scenes.

    Unfortunately, I didn’t have a morsel of fun watching The Marvels. The villain? Dhar Mann or whatever…

  • (500) Days of Summer

    (500) Days of Summer

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Last and only time I saw this was before I’d ever been in a relationship. Now, watching (500) Days of Summer after having been in a serious relationship and coping with a rough breakup really resonates differently.

    This really isn’t a love story, it’s more of a coming-of-age tale. This is Tom learning how to grow up and operate as a normal adult. He never sees Summer as her own person, only as his dream girl to acquire who makes…

  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

    Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

    ★★★★★

    I really didn’t expect to be seeing Mission: Impossible - Dead Reckoning again so soon after my last watch, but ScreenX just had to creep up on me like that. Probably the best use of ScreenX out of the three movies I saw in the format today. 

    A bit of a questionable choice to have the ScreenX show up RIGHT at the leap of faith. Kind of threw me off instead of giving the intended effect of having your vision…