charlie has logged 69 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hamlet

Hamlet

1996
×
Read the review Edit this entry  
29
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Ted

Ted

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Adrift

Adrift

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Captive for 18 Years: The Jaycee Lee Story

Captive for 18 Years: The Jaycee Lee Story

2009
×
Read the review Edit this entry  
22
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
ReMastered: The Miami Showband Massacre

ReMastered: The Miami Showband Massacre

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rent

Rent

2005
×
Read the review Edit this entry