Charlie has logged 76 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Patton Oswalt: Annihilation

Patton Oswalt: Annihilation

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
29
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
04
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
18
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
16
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
24
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
Read the review Edit this entry  
18
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1996
×
★½
Edit this entry