Charlie has logged 90 entries for films during January 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Unforgiven

The Unforgiven

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suspect Zero

Suspect Zero

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Body of Lies

Body of Lies

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Forever Young

Forever Young

1992
×
Read the review Edit this entry  
29
Kiss the Girls

Kiss the Girls

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vanishing Point

Vanishing Point

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sideways

Sideways

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Muppets from Space

Muppets from Space

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Marooned

Marooned

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Perfect Storm

The Perfect Storm

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Domino

Domino

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Project Nim

Project Nim

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Seven Pounds

Seven Pounds

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Runaway Jury

Runaway Jury

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Repo Men

Repo Men

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hole

The Hole

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Anything Goes

Anything Goes

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bugsy Malone

Bugsy Malone

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Honey, I Shrunk the Kids

Honey, I Shrunk the Kids

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Adventurer: The Curse of the Midas Box

The Adventurer: The Curse of the Midas Box

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Book Thief

The Book Thief

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Croods

The Croods

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry