Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Charlie Says

Charlie Says

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
Leaving Neverland

Leaving Neverland

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Charlie Brown Valentine

A Charlie Brown Valentine

2002
×
Edit this entry  
10
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Fyre Fraud

Fyre Fraud

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vice

Vice

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★½
Edit this entry  
19
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dark Money

Dark Money

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Last Mimzy

The Last Mimzy

2007
×
Edit this entry  
05
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Colette

Colette

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Emmanuel Macron: Behind the Rise

Emmanuel Macron: Behind the Rise

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Wild Wild Country

Wild Wild Country

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Evil Genius

Evil Genius

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Blood Spattered Bride

The Blood Spattered Bride

1972
×
★★★★
Edit this entry  
25
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
17
Citizen Jane: Battle for the City

Citizen Jane: Battle for the City

2016
×
Edit this entry  
14
Watergate

Watergate

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Faithful Man

A Faithful Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Forgetting Vietnam

Forgetting Vietnam

2016
×
Edit this entry  
21
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
RBG

RBG

2018
×
★★★½
Edit this entry