• The Killing of a Sacred Deer

    The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★½

    found out this is based off of the myth of agamemnon and iphigenia and i had to rewatch... yorgos we’re really in it now

  • Us

    Us

    ★★★★★

    wow i disappeared from letterboxd bc i was transferring to b a photo student but hopefully i’ll be more active again! jordan peele thank u for this incredible welcome back into the theatre 😯

  • Fyre

    Fyre

    ★★★

    when they had the first festival goer interview and he was wearing vineyard vines i knew i had no sympathy

  • Vice

    Vice

    ★★½

    the academy is really making miss amy adams do this to get an oscar?

  • Destroyer

    Destroyer

    ★★★★½

    idk karyn kusama just has a way of taking genres and tropes that typically bore me and making them into something completely engaging and immersive

  • Blindspotting

    Blindspotting

    ★★★★½

    i can’t believe we found where armie hammer’s twin went

  • Blindspotting

    Blindspotting

    ★★★★½

    in 2015 i made a short film about having a panic attack in the piedmont cemetary so u could say i'm ahead of my time ....

  • Burning

    Burning

    ★★★★½

    this and tom á la ferme have the same energy sorry straight people

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★

    when my mom was in high school she went to the beach and jack nicolson hit on her and then her great dane tried to attack him

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★★½

    yorgos’ mind babes

  • Novitiate

    Novitiate

    ★★★★

    love! films! about! repression!

  • Twin Peaks: The Return

    Twin Peaks: The Return

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    here's my *explaination/review* of (some of) the ending of twin peaks: the return

    immediately after finishing the first two seasons of twin peaks, i read tender points by amy berkowitz. this little known text by a local author was immediately core to my understanding of twin peaks as a piece of visual art and its relationship to me, personally.

    in tender points, berkowitz writes "I've heard people say that blaming BOB for other characters' acts of violence is problematic. That…