• Of Fathers and Sons

    Of Fathers and Sons

    ★★★★

    Amazing documentary. Can’t believe the director risked his life for two years to make this but was well worth it. The people are so candid and it feels so authentic. Father proper loves his sons. Mental stuff

  • Shiva Baby

    Shiva Baby

    ★★★★

    Loved how painful it was to watch. Dad was my favourite character, what an innocent man. Cinematography made the film feel very intimate which made it even more painful to watch. Good times ahead.

  • Cocaine Bear

    Cocaine Bear

    ★★

    Wasn’t crazy entertaining

  • The Father

    The Father

    ★★★½

    Intense watch, constantly confused in a purposeful way, Anthony is full of charisma and is great to watch. An emotional end. Teaches the troubles that come with caring for an aging parent and the confusion they feel

  • The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★★★½

    Great film, narration added a lot - created suspense and shock

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

    Inspiring film, lots of lessons on life, Mr Rogers what a nice guy

  • There Will Be Blood

    There Will Be Blood

    ★★★★★

    Crazy film

  • Another Round

    Another Round

    ★★★★★

    Amazing - weirdly emotional with everything

  • Se7en

    Se7en

    ★★★★★

    Crazy

  • The Place Beyond the Pines

    The Place Beyond the Pines

    ★★★★

    Emotional and tense